Fortyfikacje Pomorza Gdańskiego
[Strona główna] [Pomorze 1945] [Mapy archiwalne] [Forum]

Fortyfikacje powojenne

Fortyfikacje z okresu 1939-1945

Fortyfikacje przedwojenne

pozostałe budowle podziemne

obiekty z innych zakątków Polski

Babi Dół

Lokalizacja w Google Maps

O pozostałościach po opuszczonym garnizonie jednostki wojskowej w Babim Dole (nie mylić z Babimi Dołami) wie stosunkowo niewiele osób. Jednostka ta została opuszczona przez wojsko po 1993r. Prawdopodobnie stacjonował tu 24 dywizjon rakietowy. Na jej ślad wraz z kolegą natrafiłem kilka lat temu zupełnie przypadkowo. W telewizji podano wiadomość o napadzie na bank w Żukowie - napastnicy wraz ze zrabowanym łupem rozpierzchli się po okolicy. Policyjna obława nie odniosła rezultatu. Dopiero po kilkunastu godzinach leśniczy z okolic Babiego Dołu poinformował, że podejrzane osoby ukrywają się w okolicznych schronach. Przestępcy oczywiście zostali złapani, a ja dzięki tej akcji dowiedziałem się o tej jednostce.

Opuszczony garnizon znajduje się kilkaset metrów na południe od miejscowości Babi Dół leżącej na trasie Żukowo - Kościerzyna. Najłatwiej jest się tam dostać samochodem. Z Babiego Dołu należy udać się wzdłuż asfaltowej drogi na skraj lasu znajdujący się po wschodniej stronie miejscowości. Dochodząc do skraju lasu należy odbić na południe, idąc 200m leśną ścieżką dochodzimy do pozostałości po zasiekach jednostki. Za płotem po lewej stronie widać już pierwsze budowle wojskowe.

Jeszcze 6 lata temu budynki były zachowane w idealnym stanie. Hala przeładunkowa posiadała bramy wjazdowe, okna, sprawny dźwig suwnicowy, instalację elektryczną oraz oświetlenie. Niestety miejscowa ludność z przez ostatnie kilka lat ogołociła ten teren z wszystkich metali kolorowych oraz stali. Nie zachowała się żadna rzecz, która przedstawiała jakąkolwiek wartość na skupie złomu. Najciekawszymi gadżetami były tabliczki ostrzegające o skażeniu radioaktywnym, niestety również i one zostały zdjęte. W głównym schronie dla załogi zachowały się na ścianach ciekawe instrukcje dla żołnierzy powracających z ćwiczeń. W okolicy można natknąć się na kilka niewielkich schronów.

1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg
2.jpg 21.jpg 22.jpg 3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg
ostatnia aktualizacja 22-VI-2005. © Kazik