Fortyfikacje Pomorza Gdańskiego
[Strona główna] [Pomorze 1945] [Mapy archiwalne] [Forum]

Fortyfikacje powojenne

Fortyfikacje z okresu 1939-1945

Fortyfikacje przedwojenne

pozostałe budowle podziemne

obiekty z innych zakątków Polski

Zbiorniki paliwowe na Obłużu

Zapasowe zbiorniki paliwowe znajdują się na terenie byłej jednostki woskowej na Obłużu. Magazyn paliwa składa się z 2 przylegających do siebie pomieszczeń. W magazynie znajduje się w sumie 10 zbiorników paliwowych.

Do magazynu paliwa można dojść najłatwiej od skrzyżowania ul Bosmańskiej z ul Nasypową. Od skrzyżowania należy udać się w kierunku Pd-Wsch w stronę betonowego płotu jednostki wojskowej. Idąc na wchód drogą wzdłuż murowanego płotu po kilkuset metrach dochodzi się do starej żwirowni. Za żwirownią 50m na Wsch. znajdują się niewielki obszar po dawnej jednostce wojskowej, był on kiedyś otoczony płotem z drutu kolczastego. Na tym terenie znajdują się zbiorniki paliwowe.

Znacznie ciekawszym kompleksem obiektów są główne zbiorniki paliwa. Znajdują się one niestety na terenie wojskowym, lecz zachowując podstawowe środki ostrożności można do nich dotrzeć bez większych problemów.

Zbiorniki te zostały wybudowane przez Niemców. Stanowiły one strategiczną bazę paliwa dla okrętów Kriegsmarine. Składały się z trzech podziemnych hal, które były wypełnione paliwem aż po sam sufit. Po wojnie zbiorniki były wykorzystywane przez polską marynarkę. Obecnie bez problemu można się dostać tylko do jednej hali. Nie przeprowadzałem wewnątrz pomiarów, szacunkowa pojemność tylko jednej hali wynosiła około 1400m³. Przez cały kompleks ciągnie się spora ilość korytarzy. Obiekty te są obecnie mocno zdewastowane. W głównej hali został wykuty otwór przez który można by do środka wjechać samochodem. Maszynownia uległa największym zniszczeniom. Po silnikach i pompach zachowały się tylko fundamenty lub korpusy maszyn. Instalacja elektryczna przestała istnieć. Mimo tych zniszczeń rozmiar całego kompleksu wzbudza zachwyt wśród zwiedzających.

1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 2.jpg
3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg
8.jpg 9.jpg      

 

 

ostatnia aktualizacja 22-VI-2005. © Kazik