Fortyfikacje Pomorza Gdańskiego
[Strona główna] [Pomorze 1945] [Mapy archiwalne] [Forum]

Fortyfikacje powojenne

Fortyfikacje z okresu 1939-1945

Fortyfikacje przedwojenne

pozostałe budowle podziemne

obiekty z innych zakątków Polski

Tunele - schrony przeciwlotnicze w Babich Dołach

Tunele w Babich Dołach prawdopodobnie pełniły funkcję schronów przeciwlotniczych. Po za terenem wojskowym obecnie dostępne są dwa tunele. Pozostałe tunele zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie pętli autobusowej niestety zostały zasypane. Kilka tuneli znajduje się na terenie jednostki wojskowej, niestety dostęp do nich jest znacznie utrudniony.

 Do dwóch dostępnych tuneli najłatwiej jest dotrzeć jadąc z Gdyni autobusem 109 do pętli w Babich Dołach. Od pętli należy iść 100m asfaltową drogą w stronę bramy jednostki wojskowej. Przed ujęciem wody znajdującym się po lewej stronie drogi należy odbić w lewo w lasek. Na wysokości pierwszego budynku na skraju lasu znajduje się wejście nr 1 do pierwszego tunelu.


Łączna długość pierwszego tunelu wynosi ponad 55m. Przy jego wschodnim końcu znajduje się oddzielne pomieszczenie o wymiarach 10m x 3m. Cały tunel został zbudowany z czerwonej cegły, sufit - z żelbetonu. Przebiega stosunkowo płytko, około 3m pod ziemią. Posiada liczne przewężenia oraz płytkie wnęki. Został zbudowany prawdopodobnie w czasie wojny lub jeszcze wcześniej.

Drugi tunel znajduje się 200m na północ od pierwszego. 40m od bramy wjazdowej na teren jednostki po lewej stronie w lesie znajduje się wejście nr. 1 do drugiego tunelu. Został zbudowany z betonowych prefabrykatów. Przebiega znacznie głębiej - w niektórych miejscach 6m pod ziemią. Posiada 4 wejścia w tym 2 w postaci głębokich szybów. Jego charakterystyczną cechą jest nietypowy kąt załamywania biegu tunelu - wynosi on ok. 55 stopni. Całkowita długość korytarza wynosi około 80m. Został on prawdopodobnie zbudowany w okresie powojennym.

1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg
19.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
8.jpg 9.jpg      

 

 

ostatnia aktualizacja 22-VI-2005. © Kazik