Fortyfikacje Pomorza Gdańskiego
[Strona główna] [Pomorze 1945] [Mapy archiwalne] [Forum]

Fortyfikacje powojenne

Fortyfikacje z okresu 1939-1945

Fortyfikacje przedwojenne

pozostałe budowle podziemne

obiekty z innych zakątków Polski

Zbiorniki retencyjne

Podziemne zbiorniki retencyjne w Gdańsku zostały zbudowane przez Niemców w okresie przedwojennym. Znajdują się one na szczycie góry około 300m na pd-zach od skrzyżowania ul. Sobieskiego z ul. Trauguta. (niedaleko Kwadratowej). Wejście do zbiorników jest widoczne z daleka, najłatwiej jest się tam dostać ścieżką biegnącą przez ogródki działkowe znajdujące się po południowej stronie ul Sobieskiego. Niestety drzwi wejściowe do tego obiektu zostały zaspawane, dlatego aby dostać się do środka obiektu należy się przecisnąć przez otwór okienny o rozmiarach ok. 1m X 0,8m. Osoby w pełni sprawne fizycznie nie powinny mieć z tym żadnego problemu. Po przejściu przez otwór znajdziecie się w przedsionku z którego będą prowadzić drogi do zbiornika wewnętrznego (na wprost) oraz do zbiornika okalającego (dwa wejścia po bokach). W środku panuje niesamowite echo, które trwa nieraz ponad 7 sekund. Zbiorniki zachowały się w zadziwiająco dobrym stanie. Beton z którego zostały wykonane jest wodoszczelny i bardzo wytrzymały.
Lokalizacja w Google Maps
Wewnętrzny zbiornik został wybudowany w postaci potężnej kopuły z wewnętrznym układem kolumn oraz ścianek działowych. Wnętrze tego zbiornika ma postać wielkiego korytarza o łukowatym sklepieniu. W środku zbiornika korytarz przechodzi zygzakiem przez układ wewnętrznych kolumn. Zbiornik zewnętrzny składa się z podobnego korytarza okalającego zbiornik wewnętrzny dokoła. Korytarze te mają wysokość około 6m oraz szerokość ok. 4m.

Niestety nie przeprowadziłem pomiarów tego obiektu. Szacunkowo średnica całego kompleksu wynosi ok. 35m. Długość korytarza zewnętrznego zbiornika może wynosić około 200m.

1.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg 16.jpg 2.jpg 3.jpg
4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg
9.jpg        


 

ostatnia aktualizacja 22-VI-2005. © Kazik